Oczekuje się, że dolar będzie nadal tracił


Strateg inwestycyjny SJS Markets sugeruje, że obserwowane w tym tygodniu umocnienie dolara nie będzie kontynuowane. O godzinie 13:57 CFD na EURUSD w City Index było kwotowane na poziomie 1.4565, dzisiejszy szczyt został ustanowiony około 20 pipsów wyżej.

Szef libijskiego państwowego koncernu naftowego NOC wezwał w czwartek kierowników działających w Libii oddziałów amerykańskich firm energetycznych i ostrzegł, że spór dyplomatyczny z Waszyngtonem może negatywnie odbić się na interesach USA w Libii. Pracownicy fizyczni radzą sobie na rynku pracy o wiele lepiej niż absolwenci uczelni wyższych, zwłaszcza humaniści - czytamy w "Polsce". Firmy są gotowe płacić prawie każdą cenę za operatorów wózków widłowych, mechaników czy murarzy. Analitycy nie mają złudzeń: reformy finansów zaczną się dopiero w 2011, gdy nie będzie już wyborów - twierdzi "Forsal" powołując się na doniesienia agencji informacyjnych. Eksperci dodają też, że gdyby dług publiczny w relacji do PKB przekroczył 60 proc., nie będzie to automatycznie oznaczało obniżenia ratingu Polski.Prezes Asseco Poland, Adam Góral przewiduje, że w 2010 roku na giełdę trafią dwie spółki z jego grupy kapitałowej, Asseco Dach i Asseco South Western Europe. Największy europejski koncern lotniczy Air France-KLM poinformował w środę, że nie jest już zainteresowany nabyciem czeskich linii lotniczych CSA. Polacy są nadal tanią siłą roboczą. Tylko w pięciu państwach UE praca jest niżej wyceniana niż u nas. Ekonomiści jednak twierdzą, że to dobrze, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

European Union governments should link any bank levy schemes to deposit guarantees, a member of the European Central Bank's governing council said Saturday.

Od początku tygodnia złoty mocno się trzyma. W czwartek euro, za które trzeba było zapłacić już tylko 4,04 zł, było najsłabsze od roku. Analitycy wskazują, że w najbliższych dniach może się ostatecznie rozstrzygnąć, w którą stronę podążą krzywe na walutowych wykresach. PKB Polski wzrośnie o 1,2 proc. w 2009 roku oraz o 2,6 proc. w 2010 roku. Wzrost ten będzie jednak znacznie poniżej potencjału gospodarki - napisali analitycy Erste w najnowszym raporcie.

Czwartkowe notowania na Wall Street zakończyły się spadkami z powodu zaskakująco słabych danych ISM o aktywności w usługach. Nie pomogła nawet pozytywna informacja, że Bank of America zamierza zwrócić 45 mld USD pomocy rządowej. Zarząd Zakładów Chemicznych Police zdecydował się na wypowiedzenie obowiązującego od roku 2003 zakładowego układu zbiorowego pracy oraz porozumień ze związkami zawodowymi. Miało być szybko łatwo i wygodnie - zakładanie firmy w jednym okienku. A i tak miał to być przedsmak raju, w jakim początkujący przedsiębiorca miał się znaleźć, gdy nawet i to okienko zniknie, a firmę będzie można założyć przez internet. Okazuje się jednak, że szumnie zapowiadane ułatwienia nie zmieniły nic. By wejść na swoje trzeba przez kilka tygodni zaliczać kilka okienek.Prawie 1/3 świątecznych światełek zagraża bezpieczeństwu w domu - ostrzega w swoim sprawozdaniu Komisja Europejska. Grozi nam przede wszystkim ryzyko pożaru oraz porażenia prądem. Blisko połowa zbadanych dekoracji świetlnych pochodziła z Chin. Grzegorz K., zastępca dyrektora departamentu nadzoru właścicielskiego i prywatyzacji Ministerstwa Skarbu Państwa, został zawieszony w swojej funkcji, a o jego przyszłości decyduje rzecznik dyscyplinarny. Małe szanse są na to, że pozostanie szefem rady nadzorczej Ciechu. Wszystko po tym, jak na początku października pijany K. pobił radnego z Augustowa. Ministerstwo Zdrowia chce nałożyć nowy trzyprocentowy podatek od przychodów koncernów farmaceutycznych ze sprzedaży leków refundowanych. Pieniądze pochodzące z takiego podatku mają zostać przeznaczone na przeprowadzenie niezależnych badań - mówi w TVN CNBC Biznes Marek Twardowski, wiceminister zdrowia.

Porsche 2009 Net Debt Rose To EUR11.4 Billion; Sees 2010 Loss


Porsche Automobil Holding SE said Wednesday its net debt ballooned to EUR11.4 billion in fiscal 2009 as its bid to buy Volkswagen AG backfired amid tightening credit markets, and it predicted a loss in the "low single-digit billion-euro range" in fiscal 2010.

W Europie kontrakty na indeksy w górę po dobrych wynikach spółek w USA i Japonii


W zachodniej Europie kontrakty na indeksy rosną przed sesją w reakcji na dobre wyniki kwartalne podane przez spółkę Apple Inc. - podają maklerzy.

Akcje 36 spółek będą przedmiotem krótkiej sprzedaży


Od 1 lipca GPW udostępni możliwość zawierania transakcji krótkiej sprzedaży na akcjach 36 spółek i 40 obligacji skarbowych - poinformował prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Rząd chce godzić na lotnisku


Resort skarbu chce godzić zwaśnione Państwowe Porty Lotnicze i LOT, które spierają się o odpowiedzialność w związku z kryzysem w branży - pisze "Puls Biznesu". Ma to umożliwić ustawa o nadzorze właścicielskim, dająca ministerstwu większy wgląd sytuację zarządcy lotnisk.

To nie będzie cios w MFW


Propozycja powołania przez UE Europejskiego Funduszu Walutowego nie zmierza do stworzenia konkurencji wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego - ocenili w środę w Berlinie szefowie rządów Niemiec i Francji Angela Merkel oraz Francois Fillon.

Kingfisher pokonał prognozy


Grupa detaliczna wypracowała zysk przed opodatkowaniem, który był wyższy od oczekiwań analityków.

Oto sposób na tańsze leki!


Od kwietnia Słowacy za lekarstwa płacić będą... 5 proc. mniej. To kolejna obniżka cen medykamentów w kraju naszych południowych sąsiadów.

Długi przedsiębiorstw urosły od IV o 2 mld zł


Od kwietnia do końca lipca przybyło 30 tys. firm niespłacających na czas swoich zobowiązań, a zadłużenie przedsiębiorstw wzrosło o 2 mld zł - wynika z badań Krajowego Rejestru Długów.

Subwencje rolne UE dla... surferów i nieboszczyków


Unijne subwencje rolne zasilają m.in. kieszenie szwedzkich surferów i nieboszczyków. Środki funduszu, sięgające kwoty 55 mld euro, nie zawsze były w minionych latach rozdzielane zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem - pisze w środę niemiecka agencja dpa.

Mostostal Warszawa chce dokończyć budowę stadionu we Wrocławiu


Mostostal Warszawa ciągle wierzy, że będzie budować stadion we Wrocławiu, chociaż wcześniej w środę prezydent miasta Rafał Dutkiewicz poinformował, że zrywa kontrakt z Mostostalem z powodu opóźnień w jego realizacji.

Rosja ma niższe stopy


Podczas gdy amerykański bank centralny sygnalizuje, że stopy procentowe będą szły już w górę, stopy procentowe w Rosji spadły do najniższego poziomu w historii. Bank Centralny w Moskwie obniżył główną stopę z 8,75 procent do 8,5 procent - po to by, ożywić akcję kredytową.

Polska stanie się eksporterem gazu?


Już za dwa lata Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo może zacząć eksportować gaz ziemny - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Spółka miałaby skorzystać z premii dzięki upustom na gaz sprowadzany z Rosji i sprzedaży własnego, bardzo taniego surowca za granicę.

W transakcjach pakietowych właściciela zmieniło 10,7 proc. akcji NFI Progress


W piątkowych transakcjach pakietowych właściciela zmieniło 12,9 mln akcji NFI Progress, stanowiących 10,7 proc. kapitału spółki. Akcje były kupowane po 3,35 zł za sztukę.

Ceny produkcji w USA mdm w dół


Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w USA w lipcu spadły o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca, po wzroście poprzednio o 1,8 proc. - poinformował we wtorek Departament Pracy w komunikacie.

Oszuści wyłudzili co najmniej 10 mln zł


Co najmniej 10 mln zł wyłudzili zawierając umowy leasingowe członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, rozbitej przez policję. Zatrzymano 10 osób, które są podejrzane o fałszowanie dokumentów, na podstawie których oszustom udało się wyłudzić maszyny budowlane i ciężarówki. Grozi im do 10 lat więzienia.

Almunia chwali Polskę w debacie o kryzysie


Występując w debacie o kryzysie gospodarczym w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia pochwalił we wtorek w Parlamencie Europejskim Polskę jako jedyny kraj UE o pozytywnym wzroście PKB.

"Dziennik" już zwalnia. Więcej niż miał


Nie 33, a 83 osoby mogą stracić pracę w wyniku połączenia "Dziennik" z "Gazetą Prawną" - twierdzą związkowcy z tego pierwszego tytułu. Infor Biznes, który od niedawna wydaje "Dziennik", nie ma na razie propozycji dla 50 osób, które nie mają umów o pracę i pracują na tzw. wierszówkę.

Zakup i wynajem lepszy niż lokata


Na rynku mieszkaniowym ceny transakcyjne wzrosły, ale jednocześnie w ofertach ubyło tanich mieszkań z przeznaczeniem dla studentów. Stąd rentowność inwestycji pod wynajem nie zmieniła się istotnie przez ostatni miesiąc.

Powrót do tendencji wzrostowej złotego


Minione dni przyniosły powrót do tendencji wzrostowej złotego po kilku tygodniach niepewności. Pomogły w tym dane dotyczące inflacji, ponieważ są sygnałem, że RPP może powstrzymać się od podwyżek stóp procentowych (choć późną jesienią oczekiwany jest ponowny wzrost cen wynikający z efektów bazowych), a więc obligacje nie będą traciły na wartości.

Stres w pracy groźniejszy od głodu


Stres oraz pośpiech i natłok obowiązków bardziej przeszkadzają Polakom w trosce o szczupłą sylwetkę w pracy niż brak możliwości zjedzenia zdrowego posiłku - wynika z raportu przygotowanego przez organizatorów programu "Chitinin Extra. Lżej w pracy" * .