WIG20 wzrósł o 0,77 proc. i wyniósł 2352,02 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji w poniedziałek wzrósł o 0,77 proc. i wyniósł 2352,02 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 141 spółek, 167 spadł, 43 nie zmienił się. Akcjami 3 spółek nie handlowano.

Jeśli osiągnięty zostanie konsensus na linii Ministerstwo Finansów i BGK to będzie można rozważyć sprzedaż pakietu akcji PKO BP - powiedział prezes BGK Tomasz Mironczuk. Eko Holding sprzedał wszystkie akcje w ofercie publicznej, a redukcja w przeznaczonej dla inwestorów indywidualnych transzy wyniosła 68,35 proc. Podatnicy niejednokrotnie zmuszeni są do odstępowania od umów zawartych z nieuczciwymi kontrahentami, gdy nie wywiązują się oni ze swoich zobowiązań. Zazwyczaj przysługuje im również uprawnienie do żądania zapłaty kary umownej określonej w umowie.W czwartek inwestorzy na rynku walutowym mogą realizować zyski po dwóch dniach dynamicznych wzrostów wartości złotego. Zdaniem analityków, może to osłabić złotego do poziomu 4,15 za euro. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - w 2014 r. Bydgoszcz i Toruń połączy szybka kolej, a czas przejazdu z miasta do miasta skróci się do pół godziny, a więc o połowę, zapowiada "Puls Biznesu". Bank Wells Fargo jako ostatni z dużych amerykańskich kredytodawców przedstawił w poniedziałek wieczorem (czasu lokalnego) plan zwrotu rządowego wsparcia kapitałowego, które otrzymał w ubiegłym roku.

Kernel Holding szuka aktywów do przejęcia na rynku rosyjskim - poinformowali przedstawiciele spółki podczas piątkowej telekonferencji.

Przed zakończeniem rozmów o umowie stowarzyszeniowej i stefie wolnego handlu z Unią Europejską Ukraina powinna uporządkować swoją sytuację finansową - oświadczył w piątek w Kijowie były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski. Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na plusie. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,67%, S&P 500 o 0,58%, a technologiczny Nasdaq zyskał 0,33%. Wsparciem dla giełd okazały się wczorajsze publikacje danych makroekonomicznych.

Dystrybutor prasy Kolporter zakończył restrukturyzację polegającą na podziale na trzy spółki. Obecnie dystrybucja prasy, przesyłki kurierskie i sklep internetowy działają już w ramach odrębnych spółek - poinformował Kolporter w komunikacie prasowym. Premier Słowacji Robert Fico zrezygnował z janosikowej retoryki, którą uprawiał w ostatnich latach. Na programowej konferencji rządzącej partii Smer-SD wycofał się z podniesienia podatków m.in. na banki. 19-proc. danina, którą są obciążone osoby prawne, nie będzie zmieniona. Choć Przewozy Regionalne spłaciły część zadłużenia wobec zarządcy infrastruktury, to wstrzymane wcześniej pociągi InterRegio nie wrócą na razie na tory - poinformował prezes samorządowej spółki Tomasz Moraczewski.Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a skala zwyżki nie była imponująca i nie przekroczyła 1 proc., ale indeksy w dalszym ciągu znajdują się w polu rażenia średnioterminowych maksimów. Jak poinformował w piątek PAP przewodniczący Międzyzakładowego Związku Branżowego PKN Orlen Ryszard Maliszewski, prowadzone od 16 marca z zarządem spółki rokowania płacowe nie przyniosły dotąd rezultatu. Związkowcy chcą podwyżkę w wysokości 360 do 450 zł i dwie jednorazowe nagrody po 500 lub 600 zł. Po sporym wzroście w marcu (+4,2%) kwiecień zakończył się 1,7-procentowym spadkiem płac inżynierów w skali miesiąca. Po tym niewielkim spadku średnie wynagrodzenie uplasowało się na poziomie 4 931 zł brutto, natomiast mediana płac wyniosła 4 210 zł (-1,1% m/m). W skali roku mediana płac wzrosła o 2,2% - komentuje Anna Strożek, Starszy Specjalista ds. Analiz w BDI.

Mostostal Warszawa miał 43,73 mln zł zysku netto w IV kw. 2009 r., wzrost o 283,1% r/r


Spółka Mostostal Warszawa miała 43,73 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2009 roku wobec 11,41 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Dominacja kupujących


Piątkowa sesja zakończyła się wzrostem indeksów i co najważniejsze zwyżce po raz pierwszy towarzyszyła pozytywna szerokość rynku. Po wyższym otwarciu indeksy oscylowały w wąskim przedziale zmienności, co pozwoliło wytyczyć nowe maksima na WIG i WIG-20.

Niemcy tęsknią za marką


Kryzys finansowy w Grecji stworzył niemieckim blogerom możliwość szczerego wypowiedzenia się na temat Unii Europejskiej - a zwłaszcza euro. "Oddajcie nam naszą niemiecką markę" - pisze jeden z nich. Inny radzi Wielkiej Brytanii, która nie jest członkiem unii walutowej, by trzymała się od niej z daleka: "Nie warto. Zachowajcie swojego funta. My powinniśmy byli zrobić to samo z marką".

Spadek sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA wyższy od oczekiwań


Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w grudniu spadła do 5,45 mln w ujęciu rocznym - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

Fashion TV na giełdzie papierów wartościowych we Frankfurcie


Światowy kanał telewizyjny poświęcony modzie i stylowi życia, Fashion TV, założony przez Michela Adama Lisowskiego, od 30 kwietnia 2010 roku jest notowany na giełdzie papierów wartościowych we Frankfurcie i obecnie oferuje interesujące możliwości dla inwestorów kwalifikowanych.

Rentowność najmu przestała spadać


Mimo znaczących zmian w poszczególnych miastach średnia rentowność najmu mieszkań wyniosła w marcu 4,45 proc., czyli tyle samo co miesiąc wcześniej. Trend spadkowy został wyhamowany.

WIG20 spadał na początku czwartkowej sesji, od 10 pozostaje stabilny


Indeks największych spółek z warszawskiej GPW, który dynamicznie spadał na początku czwartkowej sesji, od godziny 10. stabilizuje się w okolicach 2.340 pkt. Analitycy oceniają, że indeks pozostanie raczej na minusie do końca sesji.

Jak premier Pawlak oświeci Polaków


Ministerstwo Gospodarki chce rozdać gminom w całym kraju 50 tys. energooszczędnych świetlówek - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Koszt akcji "Czas na oszczędzanie energii" może przekroczyć oszczędności na prądzie - szacują urzędnicy.

Chiny i pieniądze: zagraniczny kapitał szybko ucieka z chińskiej giełdy


W trakcie tąpnięcia na rynku kapitałowym, do jakiego doszło w bieżącym miesiącu w Chinach, zagraniczny kapitał zaczął uciekać z chińskiej giełdy równie szybko, jak jeszcze w pierwszej połowie roku napływał. Wówczas to zagraniczni inwestorzy obstawiali, iż ożywienie gospodarcze w tym kraju (trzeciej największej na świecie gospodarce) przyjmie kształt litery "V", ocenili uczestnicy rynku.

Złoty w ślad za eurodolarem


Złoty w czwartek powinien poruszać się w ślad za eurodolarem. Niewykluczone lekkie osłabienie złotego w kierunku poziomów oporu. Na rynku długu stabilizacja, przy dobrych nastrojach - oceniają analitycy.

Pakiet pomocowy może wpłynąć na koszt obsługi polskiego długu


Unijny pakiet pomocowy może wpłynąć na koszt obsługi polskiego długu - uważają pytani przez PAP ekonomiści. Podzielone są jednak zdania co do tego, czy koszty te wzrosną, czy spadną.

Przepisy mogą uśmiercić Krakowian


Mieszkańcy Krakowa i turyści nie mogą już liczyć na pomoc ratowników na motocyklach i rowerach, gdyż przepisy zabraniają współpracy dyspozytorów pogotowia z wolontariuszami - informuje "Dziennik Polski".

12 rzeczy, które powinna wiedzieć bizneswoman


Biznesowy know-how, który pomoże wam zachować opanowanie i pewność siebie w każdej sytuacji zawodowej.

MF: w 2011 r. kasy fiskalne w gabinetach lekarskich i kancelariach


Lekarze i prawnicy zaczną używać kas fiskalnych w 2011 r. - poinformował PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski. Eksperci uważają, że pomysł jest hasłem wyborczym, ale przyznają, że kasy dyscyplinują do bardziej rzetelnego rozliczania podatku.

Alma Market ogranicza inwestycje


Alma Market, która po trzech kwartałach tego roku ma 34,1 mln zł straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej, planuje skupić się na poprawie efektywności i ograniczyć inwestycje. W 2010 roku spółka-matka zamierza otworzyć dwa sklepy delikatesowe, CAPEX nie przekroczy 7 mln zł - podała Alma w komentarzu do wyników kwartalnych.

PBG planuje poprawę w '10 poprawę przychodów i zysku


PBG zakłada, że wszystkie wyniki finansowe będą w 2010 roku lepsze od tych uzyskanych w 2009 roku. Grupa PBG chce aby w ciągu 5-6 lat PBG Dom stał się jednym z największych deweloperów w kraju z przychodami rzędu 1 mld zł - poinformował dziennikarzy Jerzy Wiśniewski, prezes PBG.

BP: Oil Captured From Gulf Oil Spill Down To 1,360 B/D


The amount of oil BP PLC (BP, BP.LN) is siphoning from a massive leak on the floor of the Gulf of Mexico has declined to 1,360 barrels a day, a company spokesman said Sunday.

Davos: podatnik nie będzie ratował banków


Nie będzie już więcej ratowania upadających banków z kieszeni podatnika? Uczestnicy zakończonego w niedzielę Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, poparli projekt nałożenia na instytucje finansowe specjalnego podatku. Opłata ta umożliwi udzielanie pomocy zagrożonym bankom w przypadku kolejnego kryzysu finansowego.

Millennium DM podwyższył rekomendację Ciechu


Analitycy Millennium DM, w raporcie z 9 października, podwyższyli rekomendację dla Ciechu do "neutralnie" z "redukuj", a cenę docelową do 36,4 zł z 23,80 zł.

Plany stymulacyjne osłabią dolara


Po publikacji w piątek o godz. 14:30 rozczarowujących danych z amerykańskiego rynku pracy dolar stracił, ale już kilkadziesiąt minut później zdołał odrobić część strat. Inwestorzy uznali, iż dane nie są takie złe, gdyż i tak pokazują pewną poprawę w perspektywie kilku ostatnich miesięcy.