587 chętnych na 1 etat w Krakowie


O posadę sekretarki w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Krakowie ubiega się 587 chętnych, w tym absolwenci wyższych studiów z certyfikatami potwierdzającymi znajomość dwóch języków obcych - pisze "Dziennik Polski".

Uniwersytet Opolski dostanie ponad 7,5 mln zł na zrealizowanie dużego projektu informatycznego. Dzięki temu studenci będą mogli korzystać z e-learningu - nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i internetu. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego z celnikami ze Szczecina zabezpieczyli 1,3 mln sztuk papierosów bez polskiej akcyzy o wartości ok. 860 tys. zł. Do sprawy zatrzymano trzech mężczyzn - poinformował rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., Marek Waraksa. Czy politycy na co dzień starają się nas przekonywać do swoich poglądów, czy cynicznie manipulują wiedzą? Żeby pokazać, jak opinia publiczna jest wodzona za nos, Tomasz Sekielski tropi losy wspomnianej przez Donalda Tuska przy okazji krytyki Jarosława Kaczyńskiego, pielęgniarki pani Ewy, której istnienie okazuje się mocno wątpliwe. - To jest film nie o obietnicach wyborczych tylko i wyłącznie, ale o odpowiedzialności za słowo - wyjaśnił w TVN24 autor "Władców marionetek".CBA wzięła się za znanego ze słynnych stenogramów ws. afery hazardowej Ryszarda Sobiesiaka. Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli w czwartek zarówno do Ministerstwa Środowiska, jak i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Biuro działa na zlecenie wrocławskiej prokuratury, która sprawdza, dlaczego firma biznesmena rozpoczęła budowę wyciągu narciarskiego, mimo że nie posiadała stosownych zezwoleń. Prof. Stanisław Pawela, b. sędzia Trybunału Konstytucyjnego z lat 80., został uznany za "kłamcę lustracyjnego". Obrona zapowiada apelację - jej zdaniem nie zataił on, że był wykładowcą Akademii Spraw Wewnętrznych. Trzy samoloty Jak-40 i trzy śmigłowce W-3 Sokół, to jedyne maszyny jakimi mogą obecnie latać najważniejsze osoby w państwie. Reszta, ze względu na konieczne remonty i usterki, jest "uziemiona". Specjaliści od prawie 20 lat apelują o wymianę wysłużonych samolotów dla VIP-ów.

Dowódca zmiany straży muzealnej, który pełnił służbę w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdy skradziono historyczny napis "Arbeit macht frei", został zwolniony z pracy. W placówce została zakończona analiza wewnętrznego systemu ochrony, a raport trafił na biurko ministra kultury - dowiedzieli się dziennikarze w muzeum.

To "tylko" błąd w komunikacji - tak rzecznik rządu Paweł Graś tłumaczy poważną wpadkę w sprawie kart kredytowych Andrzeja Przewoźnika, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Nie chce jednak wytłumaczyć, kto ów błąd popełnił. Komisja śledcza ds. nacisków przełożyła zaplanowane na dziś przesłuchanie byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego do czasu, aż członkowie komisji zapoznają się ze wszystkimi materiałami, które w ostatnim czasie przesłała komisji prokuratura.

10 lat za ubezpłodnienie i dwa za wykonanie zabiegu bez zgody pacjenta - takie kary mogą grozić lekarzom, którzy podczas cesarskiego dokonali sterylizacji Wioletty Woźnej. - Nie ma mowy o zgodzie, jeśli pacjent nie był dokładnie poinformowany - mówi Adam Sandauer ze stowarzyszenia Primus Non Nocere. Prezydencki minister Andrzej Duda powiedział, że Kancelaria Prezydenta jest w stałym kontakcie z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim, który przejął obowiązki głowy państwa w związku z tragiczną śmiercią Lecha Kaczyńskiego. - Trochę za późno na takie prezentacje. Chyba, że jest to dokument otwierający wewnętrzną rządowa dyskusję. Część propozycji to propozycje, które mają już długą historię, np. kwestie spraw społecznych, emerytur rolniczych. To są kwestie dyskutowane w Polsce od wielu lat - mówi poseł Paweł Poncyljusz, komentując wczorajszy plan reform przedstawiony przez premiera.- Śmierć pokazuje jak łączy…. Świadomość czasami śmierci pojedynczego człowieka dociera z trudem, a tu mamy całą grupę. To kataklizm - mówił Tadeusz Cymański, europoseł PiS, który przyszedł pod Pałac Prezydencki, gdzie setki warszawiaków czczą pamięć ofiar tragicznie zmarłych w katastrofie prezydenckiego samolotu. Za skierowaniem do dalszych prac legislacyjnych projektów nowelizacji Karty Nauczyciela oraz ustawy o systemie oświaty, dotyczących m.in. terminów i sposobu wyliczania średnich nauczycielskich wynagrodzeń, opowiedzieli się we wtorek posłowie sejmowych komisji edukacji i samorządu terytorialnego. Prezydent Lech Kaczyński chce wystosować list do szefa Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka i innych unijnych polityków w sprawie sytuacji Polaków na Białorusi - poinformował prezydencki minister Paweł Wypych.

W opolskiej katedrze odczytano listę ofiar katastrofy


Opolanie tłumnie przybyli na mszę św. w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu. Uroczystości w opolskiej katedrze przewodniczył opolski bp pomocniczy, Paweł Stobrawa. Podczas nabożeństwa odczytano nazwiska wszystkich ofiar tragedii.

Zmiany nie tylko w CBA, ale i CBŚ


Dotychczasowy zastępca dyrektora Centralnego Biura Śledczego Adam Maruszczak będzie tymczasowym szefem Centralnego Biura Śledczego. Zmiany CBŚ to efekt przesunięcia do CBA w miejsce Mariusza Kamińskiego jego szefa Pawła Wojtunika.

Uwaga! Awaria prądu okazją dla oszustów


- Podczas tak wielkiej awarii dostajemy wiele zgłoszeń o "fachowcach", którzy podszywają się pod pracowników Zakładu Energetycznego. Prosimy o ostrożność - apeluje Katarzyna Burda-Mazurek, rzecznik Zakładu Energetycznego. Okazuje się, że fałszywi pracownicy obiecują naprawę prądu za pieniądze.

Smoleńską katastrofę wyjaśni 34 ekspertów


W skład polskiej komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy pod Smoleńskiem wchodzi 34 ekspertów wojskowych i cywilnych - poinformowała rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.

Jeżeli twoja firma wytwarza odpady niebezpieczne powinieneś bezwzględnie zaopatrzyć się pojemniki na odpady niebezpieczne. Tylko jeśli odpady niebezpieczne będą chowane w pojemniki na odpady niebezpieczne będziesz miał pewność, że środowisko naturalne nie będzie zagrożone. Takie licencjonowane pojemniki na odpady niebezpieczne nasza firma od wielu lat dostarcza do wszystkich firm, którym niezbędne są pojemniki na odpady niebezpieczne.

"Pojednanie przez prawdę" kontra "śmierć i pożoga"


Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przedstawił swój projekt uchwały w sprawie 17 września 1939 roku. To odpowiedź na projekt PiS, który - według PO - jest zbyt radykalny. - Sejm RP stoi na stanowisku, że pojednanie polsko-rosyjskie wymaga poszanowania historycznej prawdy. Nie wolno jej przemilczać ani nią manipulować - głosi projekt uchwały autorstwa Komorowskiego.

Wstrząsająca zbrodnia, skazani złożyli apelacje od wyroku


Jolanta i Andrzej K. z Czerniejowa (Lubelskie) odwołali się od wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie, który skazał kobietę na 25 lat więzienia za zabójstwo swoich pięciorga nowo narodzonych dzieci, a jej męża - na 12 lat więzienia za nakłanianie do tych zbrodni. Zwłoki noworodków znaleziono latem 2003 r. w beczce po kiszonej kapuście.

Bartoszewski dostał ochronę BOR


Władysław Bartoszewski dostał ochronę BOR po tym, gdy zaczął otrzymywać anonimowe pogróżki - informuje "Gazeta Wyborcza". Obraźliwa korespondencja zaczęła przychodzić w dużej liczbie po wystąpieniu, w którym poparł Komorowskiego. - Żadne pogróżki nie wpłyną na moje wystąpienia publiczne - odpowiada Bartoszewski.

Komorowski się "łupnął"


Wydobycie gazu łupkowego może doprowadzić do "dewastacji obszarów krajobrazowych" - stwierdził Bronisław Komorowski w Londynie. Tę opinię można spokojnie zaliczyć w poczet wpadek marszałka, bo - jak zgodnie podkreślają specjaliści - gazu łupkowego metodą odkrywkową się... nie wydobywa. O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Tusk: to nie nasza wojna; ale kiedyś my możemy czekać na pomoc


- Obecność polskich wojsk w Afganistanie to inwestycja w nasze bezpieczeństwo na przyszłość - powiedział premier Donald Tusk podczas spotkania z uczniami gdyńskiego Gimnazjum nr 24.

Czuma zawadza wszystkim, nawet PO


Komisja śledcza ds. nacisków do likwidacji? Na to PO nie pójdzie. Ale godziny posła Andrzeja Czumy w tej komisji wydają się policzone. To jest cena za uratowanie jej istnienia - stwierdza "Gazeta Wyborcza".

Dzieci uratowały się z pożaru. "Proszę szybko przyjechać"


W jednym z mieszkań w Przemyślu wybuchł pożar. W środku znajdowało się pięcioro dzieci w wieku od 4 miesięcy do 12 lat. Kiedy rodzeństwo zobaczyło ogień, najstarsze z nich wybiegło, by wezwać pomoc. W tym czasie pozostałe dzieci ratowały najmłodszego spośród siebie - informuje przemyska straż pożarna.

Pijani członkowie komisji, kradzieże i podejrzane zdjęcia


Pijani członkowie komisji wyborczych, nietrzeźwi wyborcy, rozwieszanie i niszczenie plakatów oraz kradzieże. Między innymi takie incydenty zanotowano podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich.

Tusk z Millerem jadą na zalane tereny


Dzisiaj rano premier Donald Tusk wraz z szefem MSWiA Jerzym Millerem udają się w objazd po zalanych terenach. Najpierw odwiedzą miejscowość Proszówki w powiecie bocheńskim, która jest jednym z najbardziej dotkniętych powodzią miejsc Małopolski. Następnie udadzą się do województwa śląskiego. - Skala zniszczeń może być większa niż to, co widzieliśmy wczoraj wieczorem - ocenił Miller.

Gosiewski: na czele komisji śledczej powinien stanąć poseł PiS


Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski jest zdania, że sejmowej komisji śledczej, która miałaby badać ewentualne nieprawidłowości w pracach nad rządowym projektem zmian w ustawie hazardowej, powinien przewodniczyć poseł z opozycji, najlepiej z Prawa i Sprawiedliwości.

MFW i UE wznowią wypłacanie kredytu dla Rumunii


Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Unia Europejska poinformowały w Bukareszcie o wznowieniu wypłacania Rumunii rat kredytu, zawieszonego w październiku ubiegłego roku z powodu niestabilności politycznej.

Drążą z dwóch stron - docierają do zasypanego górnika


Od dwóch stron ratownicy drążą tunele, próbując dotrzeć do zasypanego w porannym wypadku w kopalni "Rydułtowy-Anna" górnika. W wyniku wstrząsu zawalił się strop, ucierpiało siedmiu mężczyzn, jeden z nich nadal znajduje się pod ziemią.

"Fakty" TVN: tragiczne skutki zabawy fajerwerkami


Sylwestrowa noc to prawdziwa fajerwerkowa kanonada. Niestety, takie zabawy bardzo często kończą się tragicznie.

Rekomendacje ws. szczepień przeciwko nowej grypie w UE


Osoby powyżej 6. miesiąca życia cierpiące na choroby przewlekłe, kobiety w ciąży i personel medyczny powinny być w pierwszej kolejności zaszczepione przeciwko wirusowi grypy A/H1N1 - zarekomendują eksperci unijnego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia.

3-dniowa pikieta przed domem Tuska


Samorząd Sopotu wydał Solidarności Stoczni Gdańsk zgodę na pikietę przed sopockim domem premiera Donalda Tuska. Związek chce od piątkowego popołudnia do niedzieli wieczór urządzić przed domem premiera miasteczko namiotowe.

Ocalał z katastrofy, znów ratuje życie


Cudem ocalał z katastrofy śmigłowca, ale stracił nogę. Nie przeszkodziło mu to jednak wrócić do pracy. Andrzej Nabzdyk, lekarz z wrocławskiego pogotowia znów ratuje życie. - Rozdzieranie szat? Nie dla mnie - mówi "Faktom".