SN: Wyroki w sprawie "łowców skór" ostateczne


Sąd Najwyższy oddalił we wtorek kasacje, złożone przez obrońców dwóch sanitariuszy i lekarza skazanych w procesie "łowców skór" na kary dożywocia, 25 i sześciu lat więzienia.

Prawdę o Katyniu przypieczętował swoim życiem - powiedział kard. Stanisław Dziwisz podczas uroczystości pogrzebowych Janusza Kurtyki. - Nie blokowałem ani ustawy, ani dopłat. To była niefrasobliwa rozmowa - tak Zbigniew Chlebowski skwitował słynny stenogram własnych rozmów telefonicznych, w których pada zdanie "Blokuję sprawę dopłat od roku... to wyłącznie moja zasługa". Oskarżył też przed komisją hazardową Mariusza Kamińskiego o kłamstwo i manipulację. Leszek Chobot z Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu wygrał VII ogólnopolski konkurs plastyczny "Satyra poza krawędzią", który uroczyście rozstrzygnięto w piątek w Muzeum Kinematografii w Łodzi. W nagrodę otrzymał m.in. odtwarzacz DVD.Policja odnotowała już kilka przypadków nietrzeźwych członków komisji wyborczych. Generalnie jednak wybory przebiegają bardzo spokojnie. Były minister spraw wewnętrznych Andrzej Milczanowski został prawomocnie uniewinniony z zarzutów ujawnienia tajemnicy państwowej w 1995 roku. Chodzi informacje o rzekomym szpiegostwie na rzecz ZSRR ówczesnego premiera Józefa Oleksego. Polityk SLD zapowiada złożenie wniosku o kasację. "Rzeczpospolita": Ogłoszenie w internecie, będące w istocie instrukcją dla homoseksualistów jak załatwić adopcję dziecka, mogło być podżeganiem do handlu ludźmi, uznała prokuratura i nakazała wszczęcie śledztwa.

"Rzeczpospolita": Partii Jarosława Kaczyńskiego wyrósł konkurent - Wspólnota Małych Ojczyzn. Założyli ją politycy blisko związani z Radiem Maryja.

Posłowie PiS z sejmowej komisji śledczej ds. wyjaśnienia afery hazardowej zarzucili brak profesjonalizmu szefowi tej komisji Mirosławowi Sekule (PO) w związku z tym, że nie ostrzegł posłów, iż materiały, które otrzymali z CBA - dotyczące m.in. projektu zmian w ustawie hazardowej z czasów PiS - nie powinny zostać ujawnione. Tysiące mieszkańców Kalisza z prezydentem miasta i ordynariuszem diecezji przywitało w środę po południu pątników powracających z 372. - jednej z najstarszych w kraju - pielgrzymki na Jasną Górę. Jako jedyna w Polsce idzie ona pieszo w obie strony, pokonując około 340 kilometrów.

Radosław Sikorski czy Bronisław Komorowski? Oksfordzki akcent czy opozycyjna przeszłość? Co wybiorą członkowie PO? Zegar tyka, prawybory trwają ,a do ich zakończenia jeszcze tylko kilka godzin. Odwołanie przez premiera Przemysława Guły z funkcji szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wywołało lawinę rezygnacji - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Służba zdrowia musi być wrażliwa na ducha, a duszą medycyny jest głębokie spotkanie chorego z tym, który mu posługuje - mówił w niedzielę na Jasnej Górze rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej ks. prof. Grzegorz Ryś.Marek Niedźwiecki potwierdza: wraca do radiowej Trójki. O tym, że "Niedźwiedź" wraca na stare śmieci portal tvn24.pl informował już w poniedziałek. Dziennikarz - po dwóch latach przerwy - znów zasiądzie za sterami "Listy Przebojów". Jeden górnik zginął, a trzech zostało rannych w wypadku w kopalni ZG Lubin. - Prawdopodobnie wybuchł jakiś stary ładunek - mówi Andrzej Popa z Przedsiębiorstwa Usług Górniczych i Budowlanych w Częstochowie. Poseł PO Janusz Palikot zapowiada, że w sobotę w Krasnobrodzie odsłoni pomnik powstańców styczniowych. Jak twierdzi, zrobi to za prezydenta, który zaaferowany jest "sprawami wagi urlopowej". Wizyta kontrowersyjnego polityka PO nie podoba się jednak tamtejszemu burmistrzowi, który wycofał się ze współorganizowania lokalnej imprezy.

"Żarty" ws. nowej grypy w Polsce. Lewica odsyła RPO do psychiatry


Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zapowiedział, że doniesie do prokuratury na minister zdrowia Ewę Kopacz, jeśli nie podejmie ona "konkretnych działań" ws. zakupu szczepionki na nową grypę. Wiceminister zdrowia odebrał to jako żart. Z kolei Marek Wikiński (SLD) odsyła RPO do psychiatry.

Kiełbasa lisiecka jak roquefort


Po trzech latach walki, kiełbasa lisiecka trafiła do elitarnego grona chronionych specjałów starego kontynentu. Małopolska wędlina została wpisana na europejską listę produktów tradycyjnych - donosi "Dziennik Polski".

Podkarpacie: zatrzymano szajkę fałszerzy pieniędzy


10 osób zajmujących się puszczaniem w obieg podrobionych banknotów euro o nominałach 50 i 100 zatrzymali policjanci z Centralnego Biura Śledczego - poinformował rzecznik prasowy podkarpackiej policji, Paweł Międlar.

Nowi żołnierze do Afganistanu. Opozycja: nie stać nas


Polska wyśle dodatkowych żołnierzy na wojnę w Afganistanie. Ma ich być tysiąc. I zasilą nasz 2-tysięczny kontyngent w tym kraju. Oficjalnie ma to wkrótce ogłosić premier Donald Tusk. Ale już pojawiły się ostre głosy krytyki - zdecydowane "nie" mówi SLD.

Pożar w Suwałkach - pół miasta bez prądu


Pali się trafostacja o mocy 110 kV w Suwałkach (Podlaskie), na największym osiedlu w mieście. Ok. 40 tys. mieszkańców nie ma prądu - poinformowano w suwalskiej straży pożarnej.

"Sikorski może przypieczętować wygraną Komorowskiego"


Na debacie prawyborczej między marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowski a szefem MSZ Radosławem Sikorskim zyska najbardziej sama Platforma Obywatelska - uważa dr Bartłomiej Biskup, specjalista UW w dziedzinie marketingu politycznego.

Nowelizacja ustawy o Radzie Ministrów do podpisu prezydenta


Senat poparł w piątek zmiany w ustawie o Radzie Ministrów, które mają uprościć i ograniczyć struktury organizacyjne poszczególnych ministerstw. Nowelizacja trafi teraz do podpisu prezydenta.

J. Kaczyński przeprosił Dorna za alimenty


Prezes PiS Jarosław Kaczyński, zgodnie z orzeczeniem sądu, opublikował w prasie przeprosiny dla Ludwika Dorna (obecnie Polska Plus) za sugestie, jakoby Dorn nie płacił alimentów.

Wałęsa: wybaczam i proszę Boga o wybaczenie


Lech Wałęsa pytany dzisiaj o ogromną stratę w związku z tragedią pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Lech Kaczyński i najważniejsze osoby w państwie, powtórzył, że zginęły elity polskiego państwa.

Nie wiadomo kiedy będą wyniki z próbnej matury


"Gazeta Wyborcza": Kiedy ogłoszenie wyników próbnej matury z matematyki? Nikt nie zaplanował. Za to jest plan, że innych próbnych matur z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w tym roku już nie będzie - pisze gazeta.

Pogoda: ostatnie gorące dni, nawet 30 st.


Dziś będzie pogodnie, wieczorem na Nizinie Szczecińskiej możliwy przelotny deszcz. Temp. maks. od 23 st. na Suwalszczyźnie, do 25 st. lokalnie na Wybrzeżu, 28 st. w centrum kraju i 30 st. miejscami na południu.

Mirosław G. pozywa spółkę, w której pracował


Znany kardiochirurg Mirosław G. pozwał do sądu spółkę Scanmed S.A., dla której pracował jako konsultant po utracie pracy w szpitalu MSWiA. Domaga się niewypłaconych honorariów i odsetek w łącznej kwocie blisko 200 tys. zł.

Senat nie uchylił immunitetu senatorowi PiS


Senat nie uchylił immunitetu senatorowi PiS Wiesławowi Dobkowskiemu. Senator przekroczył dozwoloną prędkość, jadąc na spotkanie ze swoimi wyborcami.

Ekumeniczny pochówek szczątków ludzkich spod szczecińskiej bazyliki


Szczątki ludzkie, znalezione podczas prac budowlanych w szczecińskiej bazylice archikatedralnej w ciągu ostatniego roku, pochowano uroczyście we wtorek na szczecińskim Cmentarzu Centralnym.

ABW: Zarzuty dla urzędników dwóch ministerstw


Pięć osób, w tym urzędników resortów rolnictwa i gospodarki oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zatrzymano w Warszawie w związku z zarzutami korupcyjnymi - poinformowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Pijany urzędnik Grada pobił radnego


Minister Skarbu Aleksander Grad znów pod ostrzałem. Tym razem kłopotów może dostarczyć mu pijany pracownik resortu, który pobił radnego. Pobity przez Grzegorza K., naczelnika Wydziału Nadzoru Właścicielskiego przewodniczący rady powiatu augustowskiego Roman Krzyżopolski trafił do szpitala.

W Świnoujściu gigantyczne kolejki na prom


W Świnoujściu przez pogodę nie kursują duże promy, a małe nie dają rady przewieźć wszystkich chętnych. - Kolejka w tej chwili to około 2-3 godzin minimum na wjazd, a na wyjazd to chyba jeszcze więcej. Dramat – alarmują internauci na Kontakt TVN24.

Kaczyński zeznaje: Tusk przyznał się do winy


Były premier Jarosław Kaczyński ocenił, zeznając dziś przed hazardową komisją śledczą, że odwołanie szefa CBA Mariusza Kamińskiego przez premiera Donalda Tuska jest "przyznaniem się do winy".

Jak Sobiesiak załatwiał przez Rosoła interesy


Przed komisją hazardową zapewniał, że jedynie pośredniczył w przekazaniu ministerialnej decyzji Ryszardowi Sobiesiakowi, ale zeznaniom Marcina Rosoła przeczą podsłuchy CBA. Wynika z nich, że były asystent byłego ministra sportu Mirosława Drzewieckiego interweniował w resorcie środowiska, by jak najszybciej wydano korzystną dla biznesmena od hazardu decyzję - pisze "Rzeczpospolita".

Mąż sądzony za tajemnicze morderstwo żony


Prokuratura Okręgowa w Elblągu postawiła Markowi W. z Kolna (Podlaskie) zarzut zabójstwa kobiety, która w tajemniczych okolicznościach zaginęła w tym mieście prawie 10 lat temu - poinformowano w tej prokuraturze. Mężczyzna został aresztowany na dwa miesiące.