PGNiG wyemituje pierwszą transzę obligacji wartą 800 mln zł w lipcu


Japonia podała, że PKB kraju w pierwszym kwartale tego roku urósł o 1,2 proc. w stosunku do ostatniego kwartału roku ubiegłego.

… i drogi 341 – to jeden z wniosków z zakończonego po południu posiedzenia sztabu kryzysowego w Wołowie. Wziął w nim min. udział marszałek Marek Łapiński, ... Rzeczywistość może różnić się od tego, co wydaje się być niemal pewne. Dotyczy to m.in. zapewnień składanych przez producentów samochodów, paliw oraz materiałów eksploatacyjnych. W niektóre z nich po prostu nie warto wierzyć. Szynobusem z Olsztyna do Braniewa pojedziemy niedługo szybciej. Zaczęto odchwaszczanie linii. Powód? Obawa przed utratą unijnych dotacji. Szynobus może jechać z prędkością sięgającą 120 km/godz. Po naszych ...Jak poinformował Portal Spraw Zagranicznych, eksport gazu przez Gazprom zmniejszył się w 2009 o 13,4 proc. roku, do 205,8 mld m sześc., licząc rok do roku. Agencja Rozwoju Przemysłu włącza się w ratowanie służby zdrowia. Wczoraj pożyczyła 40 mln zł Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku. - Jeśli ta interwencja się powiedzie, Agencja ruszy na pomoc innym szpitalom - zapowiada resort skarbu Twintalker 9500 - to krótkofalówka o zasięgu do 10 km i możliwości wyboru 8 kanałów. Jest kurzo- i wodoodporna, a mikrofon ma specjalną ochronę przed wiatrem. ...

W ciągu minionych lat można było zauważyć, że wokół logistyki rozumianej jako proces ukształtowały się dwie szkoły określające przedmiot jej zainteresowania. Jedna to logistyka „czegoś”, np. ...

26 listopada odbędą się w Warszawie polsko-rosyjskie negocjacje w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski - poinformował w poniedziałek PAP dyrektor departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski. 35 proc. Polaków uważa, że przyjęcie przez nasz kraj europejskiej waluty będzie korzystne; przeciwnego zdania jest 34 proc. badanych - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu TNS OBOP.

Co drugi Polak powyżej 50. roku życia ma telefon komórkowy, a jeszcze 3 lata temu w tej grupie wiekowej z komórki korzystał co piąty - wynika z badania przeprowadzonego przez Ericsson Consumer Lab. Zdaniem ekspertów ten wzrost sprawi, że na rynku będą pojawiały się oferty sieci komórkowych skierowane dla tej części społeczeństwa. Prześluga, PR-owiec Janusza Palikota, kilka miesięcy temu wymyślił, że będzie promował szybką kolej. Lobbował w Sejmie za własnym projektem ustawy. Wczoraj wszedł do zarządu PKP SA - akcentuje "Dziennik Gazeta Prawna". Przegląd wiadomości ze spółek, środa 7 kwietnia godz.15Minister skarbu Aleksander Grad jest bardzo zaangażowany w sprawę stoczni i "wydaje się, że w tej chwili jego pozycja jest niezagrożona" - powiedział w środę rzecznik rządu Paweł Graś. Francuski sąd apelacyjny uznał we wtorek koncern naftowy Total za winnego spowodowania katastrofy ekologicznej w następstwie zatonięcia w 1999 r. tankowca Erika u wybrzeży Bretanii - podały we wtorek media. Gwatemalscy nurkowie szukają na dnie jeziora pozostałości osady, która niegdyś była miejscem pielgrzymek Majów. O jej szczególnym znaczeniu świadczą dotychczas odnalezione ruiny świątyń, pozostałości domostw i spora liczba świetnie zachowanych naczyń z okresu przedklasycznego.

Tąpnęło na chińskim parkiecie


Indeks giełdy w Szanghaju stracił aż 6,7 proc. z powodu obaw, że chińskie banki zakręcą kurek z kredytami. Wstrząsy wtórne odczuły giełdy na całym świecie, w tym w Warszawie.

iPad dostępny w 9 nowych krajach. Ale nie w Polsce


Wysoki urzędnik ICC (Międzynarodowego Trybunału Karnego)  Phakiso Mochockoko opowiada Institut for War and Peace Reporting o nadziejach na postawienie przed sądem winnych okrucieństw w Ugandzie.

Senat przyjął bez poprawek ustawę o grach hazardowych


Senat nie zgłosił w piątek poprawek do ustawy o grach hazardowych. Przewiduje ona m.in. stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich wygranych, zakaz urządzania wideoloterii, znaczny wzrost podatków od hazardu i ograniczenia w reklamie hazardu.

Niemcy stawiają na elektryczne auta


Do 2020 roku po niemieckich drogach ma jeździć przynajmniej milion pojazdów z napędem elektrycznym - wynika z przyjętego w środę narodowego planu rozwoju elektromobilności

Plan Tuska w punktach


Premier Donald Tusk przedstawia plan reformy finansów publicznych. Wydatki państwa będą rosły wolniej, znikną emerytury służb mundurowych, lekarze i prawnicy będą mieli kasy fiskalne

Saldo wpłat i umorzeń w TFI wyniosło 1,19 mld zł w styczniu


# dochodzą informacje o skutkach awarii #

Strzelec-Łobodzińska: górnictwo osiągnie w tym roku zysk


- Mimo ponad 153 mln zł straty netto po pierwszym półroczu, górnictwo węgla kamiennego powinno zamknąć 2009 r. zyskiem - zapowiedziała w środę odpowiedzialna za tę branżę w resorcie gospodarki wiceminister Joanna Strzelec-Łobodzińska.

W Niemczech stopa bezrobocia bez zmian


Stopa bezrobocia w Niemczech w grudniu 2009 roku, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 8,1 proc. wobec 8,1 proc. w listopadzie - podał we wtorek Federalny Urząd Pracy w komunikacie.

"Rz": Więcej pracy na czarno. Szara strefa w 2008 r. obejmowała ok. 1,3 mln osób


Firmy, ratując się przed spowolnieniem, starają się przerzucić koszty na państwo. Jednym ze skutków takiej działalności może być wzrost liczby nielegalnie zatrudnionych pracowników - ocenia "Rzeczpospolita".

GDDKiA: protesty Alpine Bau w sprawie autostrady A1 oddalone


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała w środę, że Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła protest firmy Alpine Bau w sprawie przetargu na kontynuację budowy ok. 18-km odcinka autostrady A1 od Świerklan do granicy z Czechami w Gorzyczkach.

Możliwości wykorzystania OZE w Polsce 2020


Przedmiotowe opracowanie wskazuje zarówno na techniczny i rynkowy potencjał wykorzystania odnawialnych źródeł energii, jak również prognozy wykorzystania tych źródeł do 2020 roku. Ważnym elementem analizy jest również określenie możliwej mocy zainstalowanej oraz produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu oraz biopaliw transportowych.

World Energy Outlook 2009: Energetykę czekają ogromne wyzwania


Dzisiaj na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie została zaprezentowana kolejna edycja raportu World Energy Outlook. Referat wprowadzający wygłosi Dr Fatih Birol - dyrektor ds. Ekonomicznych w Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Budowa zbiornika Racibórz Dolny prawdopodobnie od połowy 2011 r.


Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, jednego z kluczowych elementów systemu ochrony przeciwpowodziowej doliny Odry, powinna ruszyć w połowie przyszłego roku - oceniają przedstawiciele inwestora, miejscowego zarządu gospodarki wodnej.

"Krokodyle" maja nowy CEN


Prezentacja Centralnej Ewidencji Naruszeń Dzisiaj (24 lutego br.) w siedzibie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego odbyło się posiedzenie Społecznej Rady Konsultacyjnej przy Głównym Inspektorze. W czasie spotkania omawiano ...

Śląskie. Mieszkańcy północnej części regionu mają z powrotem energię


Już wszyscy mieszkańcy północnej części woj. śląskiego, pozbawieni w piątek energii elektrycznej, mają ponownie energię elektryczną w mieszaniach. Służby energetyczne w sobotę późnym popołudniem zakończyły usuwanie awarii - podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

"Rz": Rząd ma sposób na związki zawodowe


"Rzeczpospolita" dotarła do projektu nowej ustawy, która ma znacząco ograniczyć wpływ związków zawodowych na spółki. Projekt ustawy o nadzorze właścicielskim ma jeszcze w lutym trafić do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Polsko-rosyjska wymiana gospodarcza


Rosja jest trzecim co do wielkości polskim partnerem handlowym w imporcie oraz siódmym w eksporcie - wynika z danych resortu gospodarki. Z Rosji sprowadzamy głównie ropę i gaz ziemny. Z kolei Polska eksportuje tam m.in. artykuły rolno-spożywcze i wyroby chemiczne.

Przychody z prywatyzacji mogą być o połowę niższe


Tegoroczne przychody z prywatyzacji mogą być o połowę mniejsze od planowanych - alarmują eksperci, z którymi rozmawiała PAP. Z ich szacunków wynika, że w tym roku mogą one wynieść około 6 mld zł, a nie, jak zakładał resort skarbu, 12 mld zł. Specjaliści uważają jednak, że "załamanie" planu prywatyzacyjnego nie będzie szokiem dla finansowania deficytu sektora finansów publicznych.

"Dziennik Gazeta Prawna": bój o nasze fundusze z Unii


Warszawa buduje koalicję do obrony systemu dotacji z Unii Europejskiej. Gra toczy się o zachowanie 10 mld euro rocznie - akcentuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Fundusze Europejskie dla mikroprzedsiębiorców


- Dzięki dobrym wynikom mikro, małych i średnich przedsiębiorstw polska gospodarka odnotowuje wzrost i ma szansę na dalszy rozwój w najbliższej przyszłości. Dlatego rząd wspiera sektor MSP, m.in. za pomocą Programów Operacyjnych – powiedział wiceminister Rafał Baniak podczas spotkania z przedstawicielami Związku Rzemiosła Polskiego 16 września br. w Warszawie.