iPad dostępny w 9 nowych krajach. Ale nie w Polsce


Wysoki urzędnik ICC (Międzynarodowego Trybunału Karnego)  Phakiso Mochockoko opowiada Institut for War and Peace Reporting o nadziejach na postawienie przed sądem winnych okrucieństw w Ugandzie.

Nienajlepsza pierwsza połowa roku skłoniła szwajcarską firmę Lindt&Spruengli do prognoz zakładających spadek popytu na produkowane przez nią czekoladki w całym 2009 roku. ... Prawdopodobnie wkrótce wśród akcjonariuszy giełdowej spółki AmRest pojawi się nowy, znaczący gracz. Mówi się, że może nim być duży niemiecki bank lub jeden z najstarszych amerykańskich funduszy private equity - dowiedział się Parkiet. Według nieoficjalnych informacji gazety, potencjalnymi inwestorami spółki mogą zostać M.M. Warburg & CO lub Warburg Pincus.W lipcu i sierpniu podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, m.in. osób wykonujących wolne zawody oraz prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, wyniesie maksymalnie 8290 zł 98 gr - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zakupy chińskich inwestorów wywindowały cenę miedzi na rynku w Londynie do poziomu najwyższego od 2008 r. Bez biletu, ale za te samą cenę Inspektorzy WITD we Wrocławiu (placówka w Kłodzku) wspólnie z pogranicznikami z Kłodzka i policjantami z drogówki w Dzierżoniowie po raz ...

- profesora naszej uczelni, który został wyróżniony w dziewiątej edycji konkursu „Zostańcie z nami!”, organizowanego przez tygodnik „Polityka” od 2001 r. Nagroda przyznawana jest młodym naukowcom ze wszystkich dziedzin nauki. Beneficjenci muszą wykazać się wyróżniającymi publikacjami, prowadzić interesujące badania naukowe na wysokim poziomie, a także mieć uzdolnienia dydaktyczne. Gratulujemy!

Mimo kryzysu rynek wynajmu samochodów dla firm urósł na koniec drugiego kwartału tego roku o 5,6 proc. wobec 2008. Trzy czwarte branży odnotowało wzrosty. Obecnie niemal 131 tys. samochodów obsługują firmy sprawujące opiekę nad flotami przedsiębiorstw w Polsce. Na full service leasing i pokrewne usługi outsourcingu floty zdecydowało się do końca II kwartału blisko 14 tys. przedsiębiorstw - wynika z najnowszego raportu wrocławskiego Instytutu KerallaResearch. .. w sprawie zamówienia publicznego na dostawę 16 szt. nowych czteroczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Zarząd Spółki „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. po zapoznaniu się ...

Od poniedziałku zaczną obowiązywać przepisy ograniczające program "Szklanka mleka". Mleko będzie trafiać do dzieci nie przez cały rok szkolny, ale przez osiem miesięcy i nie 5 a 3 dni w tygodniu - pisze "Rzeczpospolita". - Dwaj najwięksi gracze na polskim rynku produkcji maszyn górniczych, Kopex i Famur, mogą być zainteresowani Rybnicką Fabryką Maszyn Ryfama - dowiedział się "Parkiet" - Nie ma takiej możliwości, by zabrakło pieniędzy na wypłatę świadczeń rodzinnych i zasiłków z Funduszu Alimentacyjnego - powiedziała wczoraj Gazecie rzeczniczka Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos.Będą zmiany w ruchu Rozpoczyna się kolejny etap prac remontowych na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce. Ze względu na planowany zakres robót, z ruchu wyłączone zostaną wszystkie ... Ewa Łazarska. Suwałki Orlen Deutschland podpisał umowę z Deutsche BP na dostawy paliwa dla stacji Orlen Deutschland w 2010 roku, poinformowała spółka w komunikacie. Wartość szacunkowa umowy wynosi ok. 900 mln euro (ok. 3,49 mld zł).

System, który przegląda się w lusterku


Trwa wdrożenie aplikacji SENTE eSystem w obszarze WMS w firmie Abakus - dostawcy lusterek i oświetlenia samochodowego. Rozwiązanie to skróci czas realizacji zamówień klientów i usprawni ...

Prawo pierwokupu - tylko dla nieruchomości powyżej 1 ha


Agencja Nieruchomości Rolnych nie będzie miała prawa pierwokupu nieruchomości mniejszych niż 1 ha - zakłada poselski projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Rozwiązanie to poparli posłowie wszystkich klubów poselskich.

Przedsiębiorcy kiepsko walczą z korupcją


W ciągu ostatnich dwóch lat w co dziesiątej firmie doszło do nadużyć np. kradzieży czy wręczenia łapówki. To o cztery proc. mniej niż w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i sześć proc. mniej niż na świecie - wynika z 11 Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych Ernst & Young.

Centrozap kupuje elektrociepłownię


Zarząd Centrozapu poinformował, że rozpoczęte w lutym negocjacje w sprawie zakupu elektrociepłowni średniej mocy weszły w decydującą fazę.

Powierzenie innej pracy- czy można zmienić zdanie?


Przepisy K.p. uprawniają pracodawcę do tymczasowego przeniesienia pracownika do innej pracy niż umówiona. Zdarza się jednak, że z jakiś przyczyn (np. choroba) podwładny nie może przystąpić do wykonywania zadań poleconych mu przez szefa. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy pracodawca ma prawo wycofać wydane już polecenie w sprawie powierzenia innej pracy?

Ile jest sera w serze? Inspektorzy w akcji


Inspekcja Handlowa w Lublinie skontrolowała jakość mleka i przetworów mlecznych, sprzedawanych w lubelskich sklepach. Najwięcej było zastrzeżeń do serów żółtych

Zdążymy z ekspresówkami na EURO 2012


Tak twierdzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, protestując przeciwko informacjom zawartych w materiale zamieszczonym wczoraj w Dzienniku Gazecie Prawnej. Na potwierdzenie swojej tezy GDDKiA przedstawia ...

5,2 mld zł przychodu z prywatyzacji w pierwszym kwartale 2010 r.


Skarb Państwa w pierwszym kwartale tego roku uzyskał 5,2 mld zł przychodu z prywatyzacji - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. W 2010 r. chce sprzedać majątek za 25 mld zł.

Rayanair zapłaci 3 mln euro kary


Włoski Urząd Lotnictwa Cywilnego ukarał taniego przewoźnika za brak opieki nad swymi pasażerami, którzy utknęli na lotniskach we Włoszech po wybuchu islandzkiego wulkanu.

Minister Gospodarki wyraził zgodę na uruchomienie zapasów obowiązkowych gazu


15 stycznia br. Minister Gospodarki wyraził zgodę na uruchomienie zapasów obowiązkowych gazu ziemnego. Decyzja została podjęta na wniosek OGP Gaz–System S.A. z dnia 5 stycznia br.

Kontakt


W lipcu wody światowego oceanu były najcieplejsze od 130 lat, a więc odkąd zaczęto mierzyć ich temperaturę.

Dyski zewnętrzne WD My Book Elite z e-etykietą


Firma WD zaprezentowała nową serię dysków zewnętrznych - My Book Elite z konfigurowalnym wyświetlaczem, nazwanym przez producenta e-etykietą. Dane na elektronicznej etykiecie są czytelne nawet, gdy dysk jest odłączony, dzięki czemu można zidentyfikować zawartość dysku i uzyskać informację o wolnej przestrzeni.

Francja: Sarkozy ogłasza ograniczenie premii bankowych maklerów


- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy ogłosił we wtorek wprowadzenie nowych zasad ograniczających premie dla bankowych maklerów. Szef państwa zapowiedział też sankcje wobec tych banków, które nie przyjmą jego propozycji.

Tusk proponuje zmiany w konstytucji, które umożliwią nam przyjęcie euro


Karolina Korwin Piotrowska zrezygnowała z kierowania rozrywkowym portalem Plejada.pl należącym do Grupy TVN.

PZU poinformuje w czwartek o wynikach negocjacji ws. zwolnień


Grupa PZU poinformuje w czwartek po południu o wynikach negocjacji między przedstawicielami zarządu PZU a związkami zawodowymi ws. restrukturyzacji zatrudnienia - powiedział PAP rzecznik PZU Michał Witkowski. Grupa przewiduje zmniejszenie zatrudnienia w br. o 2 316 etatów.

Komisja Europejska chce pomóc Rosji


Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy przewidujący, że do 2033 r. krajowe prawa jazdy będą wymienione na dokumenty zgodne ze wzorem unijnym.

W Katalonii zakazano "happy hour" w barach i klubach


Władze Katalonii, północno-wschodniego regionu Hiszpanii, zabroniły właścicielom barów i klubów nocnych stosowania ofert promocyjnych, tzw. "happy hour", dzięki którym w określonych godzinach można na przykład w cenie jednego drinka wypić dwa. Akcja ma na celu ograniczenie picia alkoholu przez ludzi młodych.

Okres wypowiedzenia dłuższy niż przewidują przepisy?


Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: szeregi firmy zasilił pracownik, na którego pozyskaniu bardzo zależało szefowi . Chodziło przede wszystkim o wysokie kompetencje i duże doświadczenie zawodowe, którym legitymował się świeżo zatrudniony. Pracodawca chciał sformułować korzystną umowę o pracę, dlatego też w treści dokumentu przewidziano, iż do rozwiązania stosunku pracy z inicjatywy firmy może dojść za 8-miesięcznym wypowiedzeniem. Czy tego typu zapis pozostaje w zgodzie z przepisami prawa pracy?

URE wzywa do korzystania z wzorca GUD


Po trzech miesiącach od pojawienia się możliwości stosowania wzorca generalnej umowy dystrybucyjnej (GUD), tylko jeden operator podpisał generalną umowę dystrybucyjną wykorzystując rekomendowany przez Prezesa URE wzorzec. Prezes Urzędu apeluje do operatorów i sprzedawców energii elektrycznej o stosowanie wzorca.

IDC: w Polsce spada sprzedaż drukarek


Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorcy wykorzystywać mogą zarówno samochody osobowe, jak i ciężarowe. Mogą to być auta własne (kupione za środki prywatne lub firmowe), jak i cudze (np. wynajęte, użyczone lub wzięte w leasing). Rodzaj pojazdu oraz podstawa prawna korzystania z niego ma wpływ na podatkowy sposób rozliczenia wydatków na zakupione do niego paliwo.