GDDKiA: protesty Alpine Bau w sprawie autostrady A1 oddalone


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała w środę, że Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła protest firmy Alpine Bau w sprawie przetargu na kontynuację budowy ok. 18-km odcinka autostrady A1 od Świerklan do granicy z Czechami w Gorzyczkach.

We wtorek ruszyła druga edycja ogólnopolskiego konkursu "Laury Magellana". Nagrodę Główną - tytuł Magellana Roku - może zdobyć autor projektu, produktu lub usługi, które mają istotny wpływ na gospodarkę i życie społeczne w Polsce, osoba, która - jak podkreślają organizatorzy konkursu - zmienia rzeczywistość. Grupa energetyczna Tauron, której giełdowy debiut planowany jest na połowę tego roku, spodziewa się pozyskania z rynku ok. 4 mld zł, które zamierza przeznaczyć na projekty zapisane w strategii grupy - potwierdził w środę prezes spółki Dariusz Lubera. Konsorcjum firm pod przewodnictwem Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o. poprowadzi szkolenia dla 472 pracowników administracji w zakresie Oceny Skutków Regulacji (OSR). Cykl szkoleniowy zostanie przeprowadzony w podziale na dwie ścieżki edukacyjne, uwzględniające zróżnicowane potrzeby uczestników szkoleń: dla pracowników merytorycznych oraz dla pracowników szczebla kierowniczego. Bezpośrednim celem szkolenia jest podniesienie efektywności funkcjonowania urzędów administracji rządowej w zakresie procesu stanowienia prawa poprzez pełniejsze wykorzystanie możliwości, jakie daje prawidłowo przeprowadzona OSR.W roku 2010 wzrost gospodarczy w Polsce wzrośnie do poziomu 2,5 proc, a w 2011 r. do 3,1 proc. - wynika z raportu OECD Economic Outlook 86. To lepszy wynik od gospodarek strefy euro, których PKB prognozowane jest na 0,9 proc. w 2010 r. i 1,7 proc. w 2011 r. Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego drugi rok z rzędu organizuje wykłady otwarte, których mogą posłuchać chętni z całego ... Energa oraz irlandzka firma ESB podpisały umowę konsorcjum, zgodnie z którą ma powstać elektrownia gazowa o mocy 800 MW – donosi „Rzeczpospolita”.

Lato, urlop i wakacyjne wojaże są po to, aby bawić się i wypoczywać a nie godzinami „stać przy garach”. Dlatego zamiast gotować, sięgnij po fasolę po bretońsku z kiełbasą Łabimexu. Szybko, sycąco i smacznie, w domu czy na biwaku … normalnie palce lizać!

czytaj dalejPromieniowanie słoneczne jest ważnym czynnikiem środowiskowym wpływającym na stan skóry i całego organizmu. Oprócz korzystnego wpływu wywiera jednak także efekty niepożądane. Getin Noble Bank, dotąd kojarzący się głównie z dobrą ofertą depozytów i kredytów, rusza w bój o klientów kont osobistych. W najbliższych tygodniach bank uruchomi nowy system dostępu do konta przez internet. Będzie to jedno z najbardziej nowoczesnych rozwiązań na rynku - dowiaduje się Gazeta

Największa konferencja alergologiczna na świecie ? World Allergy Congress ? rozpoczyna się już 6 grudnia 2009 roku. Gospodarzem spotkania będzie ... Agencja ratingowa Fitch zapowiedziała, że jeśli sytuacja fiskalna będzie się pogarszać, a rząd nie będzie robił nic, by deficyt zasypywać, to nasza ocena wiarygodności kredytowej może się pogorszyć. Nie ma Eureko, ale jest Vivendi. Polsce znowu grozi arbitraż. Tym razem na stole leży 12 mld zł. "Puls Biznesu" dotarł do uzasadnienia sądu, z którego wynika, że Francuzi niesłusznie zostali wyrzuceni z Ery.Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, poinformował o wykryciu szkodnika o nazwie Virus.Win32.Induc.a. Wirus ten rozprzestrzenia się poprzez CodeGear Delphi, środowisko programistyczne umożliwiające tworzenie bazodanowych aplikacji dla komputerów stacjonarnych i firm oraz aplikacji sieciowych. Polska nie wypełni obowiązku gromadzenia od stycznia dla Komisji Europejskiej danych o emisji CO2 z nowych aut, bo rząd nie uporał się z drobną nowelizacją przepisów. Główni menedżerowie banku inwestycyjnego Goldman Sachs nie wezmą premii w gotówce na koniec 2009 roku. Zamiast tego otrzymają akcje, których nie będą mogli sprzedać przez pięć lat.

MSP o negocjacjach ws. pierwszej grupy chemicznej


Niemiecka grupa spółek chemicznych PCC SE została dopuszczona do wyłącznych negocjacji ws. prywatyzacji Zakładów Azotowych Tarnów i Kędzierzyn - poinformował w środę PAP rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa Maciej Wewiór. Negocjacje mają potrwać do 22 marca br.

Citigroup i Bank of America rozdają premię dyrektorom: po 18 mln dol.


Citigroup i Bank of America wypłaciły w ubiegłym roku swoim czołowym dyrektorom średnio po 18,2 mln dol. - podaje Kenneth Feinberg, skarbnik Departamentu Skarbu USA.

Skandal budowlany w Chinach


Kolejny skandal budowlany w Szanghaju. Z jednego z mostów odpadł fragment betonowej konstrukcji, a z wnętrza filaru wysypały się worki po cemencie i śmieci. Firma, która prowadziła renowację mostu twierdzi, że dziury w moście to elementy dekoracji.

Kredyt Bank miał 10,37 mln zł zysku netto w III kw. 2009 r., spadek o 91,0% r/r


Ipsos: Wskaźnik optymizmu konsumentów wzrósł o 4 pkt do 87 pkt w XI


PKN Orlen obniża od piątku, 27 listopada, hurtowe ceny benzyny o 4 zł, a oleju napędowego o 7 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern. O korekcie cen detalicznych paliw zdecydują ostatecznie właściciele stacji.

DAX na zamknięciu wzrósł o 0,76 proc.


Ostatnie dni obfitowały w kilka znaczących wydarzeń politycznych. Jednym z takich wydarzeń była konwencja Sojuszu Lewicy Demokratycznej, na której oficjalnie ogłoszono kandydaturę Jerzego Szmajdzińskiego w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jednakże konwencja przyniosła zaskakujące rozstrzygnięcia i deklaracje w postaci wystąpień byłych, prominentnych polityków partii- Leszka Millera oraz Józefa Oleksego. Obaj politycy planują powrót na łono dawnego klubu.

Textile House w słowackim magazynie Prologisa


Firma Textile House for Euro Trade, jeden z większych europejskich dostawców odzieży wynajął 5900 m2 powierzchni magazynowej w ProLogis Park Bratislava. Po tej transakcji ProLogis Park ...

Prezes Avivy odszedł, bo firma przestała się rozwijać


Michał Szymański nie jest już szefem największego OFE w Polsce. Nie wiadomo jeszcze, kto zajmie jego miejsce. Tymczasowo towarzystwem będzie kierował Paweł Pytel, dotychczasowy dyrektor finansowy spółki.

Fundusze unijne: Polska idzie na rekord


W 2011 r. Polska chce wydać więcej pieniędzy z funduszy unijnych, niż przewiduje Komisja Europejska. Projekt unijnego budżetu przewiduje dla nas ponad 10 mld euro, Warszawa myśli o 13 mld

Wybrano trzy konsorcja na budowę terminalu LNG


- Firma Polskie LNG wyłoniła w poniedziałek trzy konsorcja, które do końca grudnia złożą oferty wstępne na budowę terminalu gazu skroplonego LNG w Świnoujściu - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki Zbigniew Rapciak.

Vattenfall i ZA Puławy. Umowa w sprawie wspólnej inwestycji


W piątek 23 kwietnia 2010 została podpisana umowa pomiędzy Vattenfall Generation Poland, a Zakładami Azotowych "Puławy" w sprawie wspólnego przedsięwzięcia budowy elektrowni.

GPW: WIG nie przełamał bariery 38 tys. pkt


Realizacja zysków, jaka przetoczyła się przez warszawski parkiet oraz inne rynki naszego regionu w środę, w niewielkim stopniu zmieniła obraz naszego parkietu. WIG nie przełamał bariery 38 tys. pkt, stanowiącej wsparcie.

Rozdano nagrody Liderów Polskiego Biznesu


# Dochodzi wypowiedź prezydenta nt. prywatyzacji #

FT Deutschland: To RWE jest zainteresowane akcjami Enei


Na akcje polskiego koncernu energetycznego Enea chrapkę ma niemiecki RWE - ujawniło niemieckie wydanie Financial Timesa. Według gazety RWE podał tę informację w liście do swoich dostawców. Nadal nie wiadomo, kim jest drugi inwestor zainteresowany Eneą

Ronson ma 20% zarezerwowanych mieszkań w Imaginarium III


Gigantyczna awaria systemu informatycznego, która sparaliżowała dziś PKO BP została usunięta. Bank zapewnia, że klienci mogą już korzystać z bankowości internetowej, bankomatów, a także wpłacać i wypłacać pieniądze w placówkach. Wcześniej przez kilka godzin byli kompletnie odcięci od swoich kont - i pieniędzy.

Volkswageny mają problem z kołami. 193 tys. aut z Brazylii do serwisu


Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy przewidujący, że do 2033 r. krajowe prawa jazdy będą wymienione na dokumenty zgodne ze wzorem unijnym.

Grecja straszy Portugalię: będziecie kolejną ofiarą


Greckie problemy z długiem mogą się rozszerzyć na całą strefę euro. Następną ofiarą może być Portugalia - uważa grecki wicepremier Theodoros Pangalos

Gorączka złota rozpala leszczy


Inwestorzy indywidualni rzucili się na inwestycje w złocie na rynkach towarowych. Biura maklerskie obniżają minimalne progi transakcji i łowią niedoświadczonych graczy

Wzrost cen ciepła w stolicy


Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę dla Vattenfall Heat Poland.

MRR: nie wstrzymaliśmy wypłat z programu Kapitał Ludzki


Alicja Majocha. Frysztak