Nie będzie samolotów nad Krakowem i Warszawą?


Wojsko chce, by w sobotę i w środę nad Warszawą, a w niedzielę nad Krakowem nie mogły latać samoloty cywilne i wojskowe nieuczestniczące w zabezpieczeniu odbywających się tam uroczystości. Wystąpiło w tej sprawie do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Kilkudziesięciu związkowców z kolejarskiej Solidarności pikietuje w czwartek przed budynkiem Dworca Głównego w Krakowie. Organizatorzy protestu zrezygnowali z blokady torów na stacji i ruch pociągów przebiega normalnie. Krakowska "Solidarność" odwołała blokadę kolejową, ale nie zdążyła powiadomić o tym wszystkich uczestników protestu. Od wtorku głodówkę prowadzą kolejarze w Siedlcach i Warszawie. "Rzeczpospolita": Brudziński, Kłopotek, Sekuła, Wikiński - coraz więcej posłów chce walczyć o prezydentury miast. Co ich kusi w samorządach? Realna władza. Dowódca Marynarki Wojennej wiceadmirał Andrzej Karweta był wymagający ale otwarty na drugiego człowieka, nie znosił niekompetencji i malkontenctwa - wspominają tragicznie zmarłego dowódcę jego podwładni.- Pomyliłem się, dawałem 53 do 46 - w dzień po wyborach ich wyniki komentuje w TVN24 Lech Wałęsa. Były prezydent zapowiada, że jest gotów "fizycznie się zaangażować" w kampanię Bronisława Komorowskiego, bo jego zdaniem - "Kaczyńscy to nieszczęście". Potężny karambol na drodze krajowej nr 5 pod Lesznem. Na śliskiej jezdni zderzyło się tam aż 14 aut. Nikt z uczestników kolizji nie ucierpiał. Radosław Sikorski ewidentnie nie panuje nad nerwami. Może to kwestia wypadku na nartach, a może fakt, że jego kontrkandydata, Bronisława Komorowskiego, poparli Władysław Bartoszewski i Lech Wałęsa - stwierdził w RMF FM rzecznik PiS Adam Bielan. I przyznał jednocześnie, że dający się łatwo wyprowadzić z równowagi szef MSZ byłby pożądanym przez PiS rywalem dla Lecha Kaczyńskiego.

Ogłoszona przez premiera propozycja zmian w konstytucji rozpaliła polską scenę polityczną. - Tusk w ten sposób zadeklarował, że zamierza kandydować na prezydenta - oznajmił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Janusz Palikot. Innego zdania jest Roman Giertych. - Moim zdaniem premier przygotowuje się do rozpisania w przyszłym roku wyborów parlamentarnych - ocenił były wicepremier.

- We wszystkich miejscach, w których byłem, w większości przypadków kłopoty zaczynają się wtedy, gdy mieszkańcy z różnych powodów nie przyjmują do wiadomości, że istnieje zagrożenie i potrzeba ewakuacji - mówił premier Donald Tusk podczas pobytu miejscowość Łoje (pow. kozienicki, woj. mazowieckie). Bogusław Ziętek został ponownie przewodniczącym znanego z radykalnych akcji - zwłaszcza w górnictwie - Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80". Na siedmioletnią kadencję wybrali go w piątek uczestnicy krajowego zjazdu delegatów, odbywającego się w Rudzie Śląskiej.

Kilka tysięcy związkowców z rodzinami przybyło w niedzielę do bazyliki sanktuarium Maryjnego w Licheniu (Wielkopolska) w XII Ogólnopolskiej Pielgrzymce NSZZ "Solidarność" do Matki Bolesnej Królowej Polski. Pątnikom towarzyszyło hasło "Maryja wzorem solidarności w miłości". Romuald Koperski pobił Rekord Guinnessa w długości grania na fortepianie. Muzyk grał przez 101 godzin, 8 minut i 3 sekundy. 30 czerwca ma ruszyć proces trojga oskarżonych o szantażowanie senatora PO Krzysztofa Piesiewicza; on sam będzie oskarżycielem posiłkowym - ustaliła PAP w źródłach sądowych. Śledztwo o posiadanie kokainy przez senatora umorzono, bo Senat nie uchylił mu immunitetu.Porównanie wyników egzaminów zawodowych dla kandydatów do zawodu adwokata świadczą, że najlepszym sposobem dojścia do tej profesji pozostaje aplikacja - uważa Naczelna Rada Adwokacka. Najwyższe polityczne honory, nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, luksusowe wnętrza i stoły uginające się od iście królewskich potraw... A wszystko to dla następcy brytyjskiego tronu księcia Karola i jego żony Camilli Parker Bowles, którzy na trzy dni zawitali do Polski. Nie obyło się jednak bez godnej wyższych afer wpadki - donosi "Super Express". Współczesny człowiek zapomina o miłości będącej totalnym zwróceniem się ku drugiemu; łatwiej mu byłoby zorientować się, co w świecie i w życiu jest naprawdę ważne, gdyby słuchał mniej reklam, a więcej ewangelii - mówił w niedzielę podczas pielgrzymki kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich metropolita katowicki arcybiskup Damian Zimoń.

Napieralski: określcie się ws. prywatyzacji szpitali


Kandydat SLD na prezydenta Grzegorz Napieralski zwrócił się w środę do swych konkurentów Bronisława Komorowskiego (PO) i Jarosława Kaczyńskiego (PiS), by wydali oficjalne oświadczenia, jakie jest ich stanowisko w sprawie komercjalizacji i prywatyzacji szpitali.

Trzech kandydatów na szefa klubu PiS


Marek Kuchciński, Mariusz Błaszczak, Adam Lipiński - jedna z tych osób, jak wynika z nieoficjalnych rozmów z posłami PiS, może objąć funkcję szefa klubu tej partii. Wśród potencjalnych kandydatów na wicemarszałka Sejmu wymienia się Jarosława Zielińskiego lub Marka Kuchcińskiego.

Jaki prezydent byłby idealny dla Polski?


20 czerwca odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. W serwisie Blog w Onet.pl trwa debata na temat tego jaki prezydent byłby idealny dla Polski i jakie cechy powinien posiadać, by móc skutecznie sprawować swój urząd.

Mgła paraliżuje gdańskie lotnisko


Gęsta mgła wciąż paraliżuje lotnisko w Gdańsku. Pasażerowie koczują w halach odlotów, a synoptycy prognozują, że nad morzem mgła może się utrzymać nawet dobę. Do normy wróciła już za to sytuacja na Poznańskiej Ławicy.

Rzucił rząd dla przyjaciela


Jeśli Schetyna odchodzi, to idę z nim - tak o przyczynie swojej dymisji mówi ustępujący minister z Kancelarii Premiera, Rafał Grupiński. Jak tłumaczy, z Grzegorzem Schetyną pracuje od 1982 r., więc w sytuacji, gdy wicepremier odchodzi z rządu, by kierować pracą klubu, on postanowił oddać się do dyspozycji premiera.

Znajomości głównym źródłem sukcesu


Główne źródła sukcesu to znajomości, nieuczciwe sposoby i własna praca - uważają uczestnicy sondażu TNS OBOP. Najmniejsze znaczenie przypisują talentowi i zdolnościom.

Stolica: wyborczy pomysł Platformy


"Życie Warszawy": Przed jesiennymi wyborami samorządowymi stołeczny ratusz zmienia podział miasta na okręgi. Zdaniem radnych w ten sposób PO walczy o mandaty kosztem PiS i SLD.

Walka z nielegalnymi ogłoszeniami w stolicy


"Życie Warszawy": Nielegalne ogłoszenia są wszędzie: na przystankach, latarniach, słupach. Mieszkaniec Solca powiedział dość oraz zaczął je zrywać i namawia innych do oczyszczenia stolicy.

Zakończono badanie przebiegu toru lotu Tu-154M


Jak poinformowała TVN24, stacja nieoficjalnie dowiedziała się, że zakończono badanie przebiegu toru lotu prezydenckiego samolotu Tu-154M.

PO chce, by przed komisją hazardową stanęli Gosiewski i Draba


Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski i były wiceszef Kancelarii Prezydenta Robert Draba - to kolejne osoby, które - według posła PO Sławomira Neumanna - powinny stanąć przed sejmową komisją śledczą ds. afery hazardowej. Wniosek o poszerzenie listy świadków Neumann chce złożyć na wtorkowym posiedzeniu komisji. Według Beaty Kempy (PiS) ten wniosek ma charakter polityczny, ale PiS nie będzie się mu sprzeciwiał.

Premier ocenia dwa lata: mocna czwórka


Na "mocną czwórkę" dwa lata działania swojego rządu ocenił w poniedziałek premier Donald Tusk. Szef rządu powiedział w "Faktach" TVN, że sukcesem Polski, a więc także jego gabinetu jest fakt, że kryzys nie dotknął naszego kraju. Premier zapowiada, że "jeśli nie będzie innego wyjścia", będzie kandydował w wyborach prezydenckich.

Corsa dachowała na torach


"Do nietypowego wypadku doszło dziś około 19:30 w Krakowie" - napisał na Kontakt TVN24 internauta "bartosz". Mężczyzna, kierujący Oplem Corsą wpadła w poślizg, odbiła się od torów tramwajowych i dachowała. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

Mali bohaterowie u prezydenta


Lech Kaczyński będzie miał nietypowych gości. W Pałacu Prezydenckim odwiedzą go w poniedziałek dzieci, których historiami swego czasu żyła Polska. Są w różnym wieku i pochodzą z różnych domów. Łączy je jednak jedna rzecz - każde z nich zapobiegło śmierci bądź utracie zdrowia innej osoby.

Zaskakująca decyzja klubu PO; "to kredyt zaufania dla Tuska"


Rafał Grupiński, Sławomir Nowak, Janusz Palikot, Mirosław Sekuła, Waldy Dzikowski, Ireneusz Raś, Sławomir Rybicki i Grzegorz Dolniak - tych ośmiu polityków Platformy rekomendował szef klubu PO Grzegorz Schetyna na swoich zastępców - dowiedziała się PAP ze źródeł w klubie PO.

"Prezydent jest strażnikiem polskiej marki"


- Mamy dziwny ustrój, w którym prezydenta wybieramy w głosowaniu powszechnym, ale dajemy mu władzę symboliczną. Prezydent może wiele robić w polityce zagranicznej, jeśli sobie dobrze uświadomi, kim jest. A jest strażnikiem polskiej marki i służy właśnie do tego, aby Polskę promować - mówi w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym" publicysta i historyk literatury Zdzisław Najder.

Spowiedź Drzewieckiego: Polska to dziki kraj, zabito mi matkę


Mirosław Drzewiecki, jeden z głównych bohaterów afery hazardowej przerywa milczenie. W bardzo osobistym wywiadzie mówi po raz pierwszy od czasu przesłuchania przed komisją śledczą, co myśli o polityce i o tym co wydarzyło się w Polsce. Z byłym ministrem sportu rozmawiali polonijni dziennikarze na Florydzie, gdzie aktualnie przebywa.

"Sikorski to ostry kandydat. Sam odpowie za kampanię"


To element wizerunku kandydata. On bierze na siebie odpowiedzialność za sposób w jaki prowadzi kampanię - oceniła w "Kropce nad i" Julia Pitera, rozpoczętą przez kolegę z partii walkę o głosy. Jak zadeklarowała, Radosław Sikorski pokazał retorykę, która nie bardzo jej się spodobała.

TVP broni dziennikarzy TVN24 i Radia ZET


Próbą "jawnego ograniczenia wolności słowa" Telewizja Polska nazwała ściganie przez prokuraturę dwóch dziennikarzy: Krzysztofa Skórzyńskiego (TVN24) oraz Mariusza Gierszewskiego (Radio ZET). Sprzeciw wobec zarzutów dla dziennikarzy wyrazili też m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Rada Etyki Mediów czy Rzecznik Praw Obywatelskich.

Gilowska: Tusk nie hamletyzuje, ale bywa kapryśny


Donald Tusk nie hamletyzuje, Donald Tusk bywa kapryśny - ocenia wczorajszą decyzję premiera była wicepremier Zyta Gilowska, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Ograniczenie gier? "Prezydent aprobuje"


Donald Tusk zapowiedział stopniową likwidację hazardu w Polsce. - Jest pomysł, nie negujemy go, warto mu się przyjrzeć - powiedział gość Kontrwywiadu RMF FM Paweł Wypych z Kancelarii Prezydenta.